Firmamız 1999 yılında toptan gıda işi ile faaliyet göstermeye başlayıp 2012 yılında UNUTULMAZ BESİCİLİK adı altında et ve et ürünleri üretmeye başlamıştır.

Firmamız üretimde yerli besi hayvan etlerini kullanarak geleneksel lezzetlerde, doğal ve hijyenik ürünler sunmayı hedeflemektedir.

Satışını yaptığımız ürünlerin kaynağı kendi çiftliğimizdir.  33 dönüm arazimizin üzerinde 3.200 m2 kapalı 1.600 m2 açık alan ahırımızda, ortalama 1100  adet büyük baş hayvan bulunmaktadır.

Yetiştirmiş olduğumuz hayvanların kesimleri islami şartlara uygun şekilde yapılmaktadır. Çiftliğimizde yapılan üretim Avrupa Birliği standartlarına uygun teknoloji ile yapılmaktadır. Tesisimizde acılı acısız ve Fermante sucuk üretimi, Kavurma ve pastırma üretimi yapılmaktadır.

Kendi markamızla birlikte zincir marketler içinde markalı paketleme yapmaktayız. 

UNUTULMAZ BESİCİLİK

Sucuğun tarihi pastırmadan sonra en çok merak edilen husustur. Sucuk için şu zamanda şöyle oluşmuştur demek mümkün değildir. Anadolu’ya özgü bir kültürdür sucuk Doğum yeri her ne kadarda bilinmese sucuk diyarı Kayseri diye bilinir. Kayseri halkı pastırmaya ve sucuğa lezzetinin Erciyes Dağından esintinin verdiğini söylerler.

Sucuk literatürlerde baharatlanmış kıymanın kurutulmuş bağırsağa doldurulmuş şekli diye geçer. Fakat sucuğun doğumu için farklı hikâyeler söylenmektedir eskiden tarlada çalışan işçiler için et yemek çok zor bir işti. Sıcaklardan dolayı et fazla durmaz ve kısa bir süre içinde kokar yenmez hale gelirdi. Bozulmayı önlemek için kıymayı bolca baharata bular o şekilde ömrünü uzatmaya çalışırlardı. Yalnız kıymanın hava almaması gerekiyordu bunu için birçok denemeden sonra bağırsak bulundu. Temizlenen ve kurutulan bağırsaklara kıymayı koymak o yiyeceğin uzun süre bozulmamasına yarıyordu, bazen günlerce elektriksiz geçirilen yayla ortamında her daim et yeme arzusu bu şekilde giderilmiş olurdu.

Hikâye bu şekilde fakat sucuk kelimesinin nerden geldiği hakkında çok fazla bilgi yoktur. İnsanlar Yunancadan, Latinceden, eski Arapçadan geldi deseler de mutabık olunabilmiş bir kavram yoktur.

Bilinmesi gereken tek şey sucuk lezzetli bir üründür ve Kayseri’mize ait bir gıda maddesidir.