Unutulmaz Klasik Sucuk vazgeçilmez lezzeti ile herkesin sevdiği ve tüm öğünlerinde sıklıkla kullandığı yiyecekler arasında bulunur. %100 dana eti içeren ve kendine has olarak hazırlanan baharatların karışımı ile harmanlanıp kurutulur.

Baharat oranı dengeli olduğundan çok fazla acı baharat, acı tat içermez. Çocuklarınıza gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz. Vakumlu paketi açıldıktan sonra doğrudan güneş ışığı altında bırakmayınız. Hava geçirmeyen bir kabın içerisinde buzdolabında muhafaza ediniz ve 3 gün içerisinde tüketiniz.

Kaliteli ve lezzetli etlerin, usta kasaplar tarafından, memleketlerinden gelen özel baharatlarla harmanlanmasıyla üretilir. Acı seven tüketiciler için ekstra baharatla lezzetlendirilir. Doğal bağırsaktan kılıflara doldurularak satışa sunulur.

Fermantasyon Nedir?

Fermantasyon; bir maddenin kültür aracılığıyla, genellikle ısı vererek kimyasal olarak değişime uğraması olayıdır. En önemli etmen; fermantasyonda görev alan kültürlerin bazı enzimlerin sentezine neden olmaları ve bu yolla bazı gıda bileşenlerini daha küçük moleküllü maddelere parçalamalarıdır. Kültürlerin parçalamaları sonucu gıdaların sindirilebilirlikleri artar. Amino asitlerin yararlıkları gelişir. Fermantasyon yoluyla kolay bozulabilen gıdalar daha dayanıklı gıda maddelerine dönüşür. Gıda maddeleri, oluşan özel tat ve koku ile daha çekici hale gelir. Gıdalar fermantasyon sonucu açığa çıkan maddeler sayesinde kendine has yapı, renk, koku ve lezzete sahip olurlar.

Fermente Sucuk Nedir?

Kıyma haline getirilen büyükbaş veya küçükbaş hayvan etlerinin ve yağlarının içine baharat, lezzet verici baharatlar ve kültür eklendikten sonra doğal hayvan bağırsağı veya geçirgen yapay bir kılıf içerisine konarak belirli koşullarda ve belli süre zarfında olgunlaştırma (Fermantasyon) ve kurutma işlemi uygulanması sonucu oluşan, nem değeri %40’ın altına düşürülmüş kesit yüzeyi mozaik görünümünde olan bir et ürünüdür.